Triathlon Endurance Athlete Management & Coaching

Contact Us

TEAM Tri Coaching Awards Winners

2016

TEAM Athlete of the Year: Ben Bell

Most Outstanding Individual Performance: Nathan Shearer – Fastest Age Grouper IMNZ

Long Course Female: Renee Kiley
Long Course Male: Ben Bell

Short Course Female: Jo Coombe
Short Course Male: Peter Coombe

Most Improved Female: Renee Kiley
Most Improved Male: Tom Gersekowski

Adam McCarthy Award: Nathan Sandford

TEAM Award: Laura Whenmouth

Novelty Award: James Cameron

The annual 10km Handicap Results:

1st: Julian Sill
2nd: Peter Coombe
3rd: Trent Dawson

With great support from our Club Sponsors:

CBD Cycles
Bayswater Foot & Ankle
Property Way
Innovayt
Instinctive Chiropractic
Endura Sports Nutrition
Sports Myo
Fluid Health
Velo One
Wheel Science
Physio Health

2015

TEAM Athlete of the Year: Jody Gilchrist

Most Outstanding Ind Performance: Zoe Clarke – 6th Overall IMNZ

Long Course Female: Lauren Parker
Long Course Male: Xavier Coppock

Short Course Female: Jo Gray
Short Course Male: Luke Emerson

Most Improved Female: Bec Finlayson
Most Improved Male: Chris White

Adam McCarthy Award: Michael Harvey

TEAM Award: Mel Phillips & Stacey Katellis

Novelty Award: Renee Kiley (Diva)

The annual 10km Handicap Results:

1st: Cat Jansen
2nd: Adam Mc Carthy
3rd: Katherine Griffiths

With great support from our Club Sponsors:

CBD Cycles
Aqua Shop South Melbourne
Bayswater Foot & Ankle
Property Way
Innovayt
Align Chiropractic
Flight Centre Active Travel
Endura Sports Nutrition
Sports Myo
Velo One
Schnell Carbon Wheels
Wheel Science

 

2014

ATHLETE of the YEAR: Gabe Dennison – ITU Junior

Long Course Male: Michael Harvey – 1st Ironman Japan (top 20 overall)

Long Course Female:

Short Course Male: Gabe Dennison – Multiple podiums sprint

Short Course Female: Samantha Janssen

Most Outstanding Individual Performance: Xavier Coppock – 8hr 42min at Ironman Melbourne – Age Group win

Most Improved Male: Jason Dwyer – 50min Pb over Ironman Distance

Most Improved Female: Rikki Anderson – 50min Pb over Ironman Distance which resulted in 3rd 25-29 Ironman Cairns

TEAM Award (not performance based): Melinda Phillips – Organising Functions

Adam McCarthy Award (courage and determination): Adam McCarthy

Novelty Award (Snickers Award:) Xavier Coppock – Losing his shit!